Wydajemy wyniki. Czy zawsze czytelne dla odbiorców?

Pacjentka przyszła do lekarza hematologa z takim oto wynikiem (załącznik, wynik okrojony z wszelkich danych mogących zidentyfikować pacjenta i lab.)Badanie morfologii krwi pełnej zlecił lekarz POZ. On też dał skierowanie do hematologa.

Scan (2)

Czy wiecie dlaczego lekarze, zarówno lekarz POZ jak i hematolog byli zaniepokojeni wynikami?

Pracownikom tego lab. wydaje się, że problemu nie ma. Wszystko wyjaśnione.

Zrobiłam ankietę wśród lekarzy, (5 ankietowanych), żaden prawidłowo nie zinterpretował tego wyniku.  Każdy uważał, że wynik opatrzony jest błędem.

Jak wg Was powinno postąpić lab.?

7 Comments

 1. vera

  Lekarzy pewnie zaniepokoiła głęboka neutropenia ( w tym wypadku pseudo) i wysoki odsetek LUC. Po pierwsze w komentarzu nie podoba mi się żargonowa nazwa- rozmaz manualny, zamiast mikroskopowy, po drugie brakuje opisu morfologii komórek zwłaszcza neutrocytów, po trzecie skoro rozmaz mikroskopowy nie koreluje z automatycznym to może tego ostatniego nie należałoby wydawać i dać zalecenie aby u pacjenta zawsze wykonać rozmaz mikroskopowy?

 2. odiagnostyce

  O ile pamiętam jeden z auditorów PCA dawał takie zalecenia, aby nie ukrywać podziału komórek przez aparat. Także wpisywać wyniki z oceny rozmazu mikroskopowego. Jak się okazało jego zalecenie było nie trafne, ponieważ nie zrozumiałe dla odbiorcy -lekarza.

 3. Diagnosta

  Zalecenia auditorów PCA bywąją nietrafione bo często wynikają z tego, że auditorowi tak się wydaje (powiedziałabym, że nadinterpretuje normę), a nie jest to poparte jego doświadczeniem. Doskonałym dowodem jest fakt, że istnieją laboratoria, które posiadają akredytację PCA, a nikt z auditorów nie zwrócił uwagi na to, że wynik badania moczu zaczyna się i kończy na badaniu paskowym moczu. Doskonale wiemy ile różnych interferencji może fałszować wynik na pasku i zawsze powinno obejrzeć się osad. Tak się jednak nie robi, jak na pasku nie ma nieprawidłowości to nikt nie ogląda osadu. Dla mnie to kompletna pomyłka!!! Nie widzę tu uznanych kompetencji!!!

  • odiagnostyce

   U nas usuwamy nieprawidłowo dokonany przez aparat rozdział i wykonujemy rozmaz manualny. Czasami na specjalne życzenie wyliczamy wartość bezwzględną neutrofili (potrzebne przy podawaniu chemii).
   Wydaje mi się, że można też ewentualnie zostawić rozdział podany przez aparat i napisać – rozdział leukocytów przez analizator niemiarodajny, zweryfikowano poprzez wykonanie rozmazu manualnego

 4. odiagnostyce

  mam nadzieję, że 500. Ale bardzo rzadko to robimy. Lekarze wiedzą w jaki sposób są one wyliczane, że z większym błędem. Pamiętam jak 10 lat temu zaczynałam pracę w tym miejscu musieliśmy się napracować, aby lekarze uwierzyli w rozmazy podawane przez analizatory.

Dodaj komentarz