Ciekawy przypadek

24 sierpnia 2017 roku otrzymałam informację o utrzymujących się dolegliwościach pewnej pacjentki. Poprosiłam o opis przebiegu choroby i wysłałam to co otrzymałam do Wojtka Gernanda.

opis dolegliwości:

Chora lat 82. W roku 2009 przebyła mastektomię i radioterapię z powodu Ca mamme dex. Od 2011 roku ma stymulator serca. Obecnie od połowy czerwca ma bóle w okolicy skroniowej lewej, w okolicy stawu  żuchwowego i szczęki dolnej.  Nasilenie bólu było tak silne że wymagało leku przeciwbólowego (paracetamol) co 4-6 godz. Na niesteroidowe przeciwzapalne jest uczulona. Od połowy lipca paracetamol zastąpiono gabapentiną w dawce  3 x dz.300 mg.

Rozpoczęto akupunkturę.

CT głowy z kontrastem, pantomograf, usg jamy  brzusznej, rtg klatki piersiowej, zdjęcie zatok bocznych nosa, transaminazy, bilirubina, mocznik, kreatynina, kwas moczowy, elektrolity, TSH , markery nowotworowe, (CEA, Ca 125, Ca 15-3, Ca 19-9) morfologia krwi z rozmazem ręcznym,- wszystko w normie. Badanie ginekologiczne i usg  wykonywane co roku (z października 2016 bez zmian).Badania laryngologiczne i stomatologiczne bez zmian. RR od 90/60 do 130 /180. Rytm stymulatorowy.

Problem wysokie CRP-150 i OB. -60. W związku z tym od 11-21 07.2017 otrzymywała duomox. W dniu 27.07. 2017 CRP spadło do 102 OB do 45.  17.08.2017 wyniki jak poprzednio. Przez cały czas utrzymują się silne bóle w okolicy skroniowej.

Jak myślicie co napisał Wojtek?

5 Comments

  1. odiagnostyce

    Wojtek odpowiedział tak,
    Basiu,

    W mojej praktyce spotkałem dwa powody takich dolegliwości bólowych. U kobiety z rakiem piersi, która przyjmowała bisfosfoniany z powodu przerzutów do kości, rozwinęła się bardzo bolesna martwica kości żuchwy polekowa. Bisfosfoniany mogą powodować taką martwicę. Nie wiem czy opisana przez Ciebie chora otrzymywała bisfosfoniany. Tutaj badanie obrazowe (tomografia) mogłoby wszystko wyjaśnić. Mimo, że podajesz, że tomografia głowy była wykonana, nie wiem, czy zakres badania obejmował żuchwę. Zatem trzeba przejrzeć badania obrazowe pod kątem oceny żuchwy i szczęki po bolesnej stronie.

    Druga możliwość to zapalenie olbrzymiokomórkowe tętnicy skroniowej (choroba Hortona). Wyniki badań są w tej chorobie w większości prawidłowe. Jedynie OB/CRP przyjmuje wysokie wartości. Diagnoza oparta jest na biopsji tętnicy skroniowej i ocenie histo-patologicznej. Często pacjenci odmawiają takiej diagnostyki. Wtedy pozostaje próba leczenia sterydami. Po podaniu 60 mg Encortonu doustnie przez kilka dni OB/CRP się normalizuje, a dolegliwości ustępują. W takim przypadku diagnozę stawia się po skutecznym leczeniu (Ex juvantibus). Miałem taki przypadek wiele lat temu w Lublinie.

Dodaj komentarz