ludzie listy piszą- czas transportu

 

Kilka dni temu dostałam ten oto maili:

Witam Pani Barbaro 🙂

Z uwagą prześledziłam post dotyczący dopuszczalnego czasu transportu materiału pobranego na morfologię krwi pełnej.

Moją dłuższą zadumę nad tym tematem spowodował jeden istotny fakt. Pracuję w laboratorium, które współpracuje z wieloma lekarzami i przychodniami nie tylko na terenie miasta, ale także daleko poza nim. Właśnie stąd moje zastanowienie… Nawet na terenie M….. materiał od pacjentów nie zostaje dostarczony nam w ciągu 2 godzin od pobrania, co dopiero mówiąc o pacjentach spoza terenu miasta.

Co zatem z wiarygodnością wydawanych wyników?

Czy rzeczywiście powinnam w takim wypadku każdy wynik opatrzeć komentarzem o przekroczeniu czasu transportu?

Niejednokrotnie przecież spotykamy się z wartościami nieprawidłowymi…

Pozdrawiam serdecznie 🙂

 

A jakie jest Wasze zdanie? Macie przemyślenia nz ten temat? Jeśli tak to podzielcie się z nami

3 Comments

  1. mj

    Już widzę jak lekarze są zdezorientowani gdyby na każdym wyniku pisać takie komentarze:) telefon by się urywał. Co z ludzmi, którzy mieszkają daleko od labu lub szpitala? Pozbawić ich dostępu do badań? Jest to ciężki temat.

  2. odiagnostyce

    Chyba najważniejszym jest aby obie strony my i lekarze miały świadomość czy ten przekroczony czas transportu ma wpływ na wartość diagnostyczną wyniku czy nie. Jeśli ma to jaką.

  3. uważam, że lekarz powinien wiedzieć i my mamy obowiązek ując to w komentarzu. może mając świadomość zmian jakie mogą nastąpić w wyniku czasu transportu próbki, lekarz zmieni laboratorium z którym podpisał umowę na najbliższe pacjentowi i nie będzie się liczyć tylko cena badania a może dla dobra pacjenta zleci mu by udał się do laboratorium celem pobrania krwi? co jest lepsze dla pacjenta ? na pewno wiarygodny wynik.

Dodaj komentarz