6 Comments

 1. odiagnostyce

  Napisałam ja my postępujemy w przypadku podejrzenia PTCP. W przypadku braku probówek z jonami magnezu pozostają do wykorzystania probówki z cytrynianem

 2. odiagnostyce

  Kiedyś, w innym szpialu przy podejrzeniu PTCP pobieraliśmy na obie probówki: na cytrynian i na jony magnezu. Nie pamiętam już dokładnie, ale wykryliśmy kilka przypadków pseudotrombocytopenii cytryniano i EDTA zaleznej. Może uda mi się odszukać tę pracę.

 3. Monika

  My pobieramy na ThromboExact i szczerze polecam. Wcześniej u pacjenta podejrzanego o pseudotrombocytopenie oznaczaliśmy płytki na cytrynian i heparynę….i było naprawdę wiele problemów. W zasadzie u każdego pacjenta oprócz różnych antykoagulantów trzeba było wykonać rozmaz mikroskopowy. Często agregaty były obecne w każdej próbce 🙁 z różnych powodów…bo nie wymieszano krwi, bo heparynizacja prowadząca do agregacji płytek itd. W przypadku cytrynianiu trzeba jeszcze uwzględnić inne rozcieńczenie. Testowaliśmy ThromoExact przez 1,5 roku i jest bezapelacyjnie najlepszy w tej sytuacji. Zastanawiam się jakby się sprawdził w przypadku satelityzmu płytkowego bo tu mechanizmy mogą być różne? Ewentualnie rzeczywistą liczbę płytek krwi można uzyskać wykonując badanie bez antykoagulantu natychmiast po pobraniu krwi choć to mało realne w warunkach laboratorium.

 4. odiagnostyce

  Nie pierwszy już raz w różnych artykułach znalazłam takie zdanie: Inne przyczyny pseudotrombocytopenii to: obecność płytek olbrzymich niezliczanych przez analizator.
  Dla mnie nie jest to żadna pseudotrombocytopenia tylko nie zastosowanie odpowiedniej metody do zliczenia płytek olbrzymich.

Dodaj komentarz