HE4 – nieswoiste przyczyny jego wzrostu

Ludzkie białko komórek nabłonkowych najądrza (HE4) jest przydatnym markerem wystąpienia nowotworów jajnika, gdyż zawsze ulega nadekspresji w przypadku wystąpienia schorzenia. Wraz ze wzmożonym wydzielaniem rośnie jego stężenie w surowicy, dzięki czemu oznaczenie jego poziomu może być badaniem przesiewowym pozwalającym na wczesne wykrycie nowotworów jajnika.
Nie zawsze, jednak, wzrost jego stężenia jest równoznaczny z wystąpieniem choroby. Dzięki badaniom populacyjnym zauważono kilka korelacji między podniesionym poziomem HE4 w surowicy a czynnikami zewnętrznymi.


Podstawowym czynnikiem wpływającym na poziom HE4 jest wiek. U osób starszych jest on wyższy, z czego u starszych mężczyzn jest wyższy niż u starszych kobiet. Jest także wyższy u kobiet, które późno rozpoczęły miesiączkowanie.

Drugim ważnym czynnikiem jest palenie papierosów. Osoby palące charakteryzowały się kilkunasto-kilkudziesięcio krotnie większym stężeniem HE4 w surowicy od niepalących.
Kobiety, u których stwierdzono policystyczność jajników także miały podniesione HE4 w surowicy.
Dziwić może fakt, iż nie odnotowano wpływu aktualnej fazy cyklu menstruacyjnego na poziom markera we krwi. Takowoż wpływu         nie miał czas pobrania, aktywność fizyczna pacjenta ani to, czy pobranie nastąpiło na czczo. W związku z przeprowadzonymi badaniami nasuwają się dwa istotne wnioski:

Po pierwsze : jakikolwiek algorytm służący diagnostyce nowotworów jajnika musi zawierać wiek pacjenta – potrzeba rozbudowanych danych populacyjnych by doszukać się konkretnej korelacji między wpływem wieku na interpretację badania – jest to jednak wykonalne.

Inaczej sprawa się ma z drugim istotnym czynnikiem, gdyż ciężko umieścić w algorytmizowanej diagnostyce ilość wypalanych papierosów. Jednakże lekarz powinien posiadać informację, czy pacjent jest osobą palącą i uwzględnić tą wiedzę w diagnostyce.

Human epididymis protein 4 reference limits and natural variation in a Nordic reference population. [N. Bolstad, M. Oijordsbakken, K. Nustad, J. Bjerner]

Human epididymis protein 4: Factors of variation. [ S. Ferraro, D. Schiumarini, M. Panteghini]

Maciek Smutek

COZL

 

5 Comments

  1. Anonim

    He 4 markerem przesiewowym…… przecież żaden marker nie może być wykorzystywaney do badań przesiewowych… ponadto he4 nie jest markerem swoistym narządowo…

Dodaj komentarz