Ciekawe komórki – część 6

Limfocyty w mononukleozie 

Komórki możemy oglądać dzięki Pani Ewie Wójcik i Maćkowi Smutkowi.

3 Comments

 1. witam, byłbym daleki od określania komórek mianem momnonukleary. To określenie niprawidłowe i nie ma uzasadnienia dla mononukleozy.
  Monononuklear to komórka jednojądrzasta. Dlatego wszystkie formy hematopoezy, granulopoezy do dojrzałego granulocyta obojętnochłonnego o jądrze podzielonym oraz komórki limfopoezy to komórki jednojądrzaste zatem mono nukleary.
  Nie używajcie takich nazw ponieważ są nieprawidłowe

  wwww.hematologia-bloog.pl

  Grzegorz Lewandowski

 2. Monika Błocka-Gumowska

  International Council for Standardization in Haematology (ICSH) zaleca określenie „reactive lymphocytes” czyli limfocyt reaktywny. Określenie mononuklear tak jak napisał Pan Dr oznacza tylko tyle, że komórka jest jednojądrzasta. Spotykam niestety jeszcze zwolenników tej nieprawidłowej nazwy (mononukleary albo wirocyty).
  Limfocyt reaktywny, odczynowy, atypowy. Ja jestem zwolennikiem nazwy atypowy. Dlaczego??? Jeśli oglądam rozmaz krwi i nic nie wiem o pacjencie (a zdarza się tak niestety) to na podstawie czego mam napisać, że jest to limfocyt odczynowy, reaktywny. Takie limfocyty mogę przyjmować bardzo różne postacie, np. (immunoblastyczne, plazmocytoidalne) czasami przypominają blasty (kto widział pacjenta z przechodzoną mononukleozą, źle rozpoznaną jako angina, wie o czym mówię). Ma cechy atypii jak obfita cytoplazma „zawieszona” między erytrocytami z ciemnogranatową cytoplazmę za brzegach (ale cytoplazma może być silnie zasadochłonna na całej powierzchni), może mieć wodniczki, ale może też ich nie mieć, jądro może przypominać „skręcone jądro monocyta” ze zbitą chromatyną, itd. Oczywiście są pewne przesłanki, które mogą nam sugerować, że nie są to komórki nowotworowe. W mononukleozie spotykamy przede wszystkim populację komórek różnorodnych morfologicznie!!! Niestety nomenklatura limfocytów nadal stwarza wiele problemów.
  Lepiej opisać cechy morfologiczne nietypowych komórek niż nazywać je nieprawidłowo.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz