Nie wiem czy diagności mają problem z definicją zakresu pomiarowego. Wiem natomiast, że firmy diagnostyczne nie udźwignęły tego tematu. Wiem ponieważ czytam ulotki odczynnikowe, proszę o tabele z zakresami pomiarowymi sprzedawanych produktów.
Tak dla przypomnienia definicja poniżej:
Zgodnie z definicją znajdującą się w Międzynarodowym słowniku metrologii. Pojęcia podstawowe i ogólne oraz terminy z nimi związane (VIM)PKN-ISO/IEC Guide 99 kwiecień 2010:
Przedział pomiarowy
Zbiór wartości wielkości tego samego rodzaju, które mogą być mierzone za pomocą danego przyrządu lub układu pomiarowego z podaną niepewnością przyrządową, w zdefiniowanych warunkach.
Uwaga 1 W niektórych dziedzinach stosowany w tym znaczeniu bywa termin „zakres pomiarowy ” lub „zakres pomiaru”
Uwaga 2 Nie należy mylić dolnej granicy przedziału pomiarowego z granicą wykrywalności
Nie wiem jak Wam, ale mi zdarzyło otrzymać informację, iż dolny zakres pomiarowy pewnego badania wynosi -0,5 lub innego 0
W ulotkach pewnej znanej firmy dolny zakres pomiarowy równa się „dolnej granicy wykrywalności” (zastanawiam się czy może być górna granica wykrywalności?) i dalej wyjaśniają „Za dolną granicę wykrywalności przyjmuje się najniższe mierzalne stężenie oznaczanej substancji, które można odróżnić od zera. Oblicza się je jako wartość powyżej dwóch odchyleń standardowych najniższego wzorca. „. Najczęściej dolna granica wykrywalności to konkretna liczba, chociaż zdarza się taki format <1,00
Dodaj komentarz