Wartości referencyjne  u dzieci a czas częściowej tromboplastyny po aktywacji

Prawie we wszystkich laboratoriach oznaczamy APTT, czy jednak jesteśmy przygotowani do przyjmowania pacjentów poniżej 18 lat? Wydaje mi się jednak, że nie do końca.

Kolejny przypadek w ostatnim czasie. Dziecko 5 lat. Jakiś drobny zabieg w planach. Rodzicie na prośbę lekarza oznaczają tzw. układ krzepnięcia w tym APTT.  Wynik 40 s. Lekarz nie wykonuje zabiegu ponieważ zgodnie z informacją obok, wynik jest poza zakresem wartości referencyjnych.  Po dokładnym przyjrzeniu się  okazuje się, że te  wartości referencyjne charakterystyczne są dla dorosłych.  I co mają zrobić rodzicie, aby zabieg został wykonany? U hematologa już byli.

A jak jest u Was?

One Comment

  1. Monika J.

    Dzień dobry,

    Wprowadziliśmy zakresy referencyjne dla dzieci na podstawie danych otrzymanych od przedstawicieli firmy Werfen, po konsultacji z neonatologami z naszego ośrodka: „Age-dependency of hemostasis parameters” (dla zaitnesowanych mogę przesłać PDF drogą mailową). Polecam tez artykuł: „Age dependency for coagulation parameters in paediatric populations Results of a multicentre study aimed at defining the age-specific reference ranges.” Pierre Toulon; Micheline Berruyer et al. Thrombosis and Haemostasis 116.1/2016

    Pozdrawiam,
    MJ

Dodaj komentarz