Osmometria zastosowanie w medycynie

Kolejny wykład, który został wygłoszony na konferencji „Innowacje w praktyce”. Wykład dr Jarosława Kuny, mojego kolegi z pracy w cozl.  Bardzo dobre opracowanie tematu.

Osmometria

2 Comments

  1. Anonim

    Osmolarność- liczba moli substancji osmotycznie czynnej zawartej w 1litrze roztworu.
    Osmolalność – liczba moli substancji osmotycznie czynnej rozpuszczonej w 1 kg rozpuszczalnika. – w najprostrzej wersji.

  2. W.T

    Osmolalność – ilość substancji osmotycznie czynnych rozpuszczonych w 1kg rozpuszczalnika, wyrażana w mol/L (molach/dm3).
    Osmolarność – ilość substancji osmotycznie czynnych zawartych w 1 L (dm3) roztworu (w mol/L). Oba pojęcia opisują to samo zjawisko ale liczbowo będą się zasadniczo różnić.
    Ciśnienie osmotyczne wynika z tworzenia otoczek hydratacyjnych wokół cząsteczek substancji osmotycznie czynnych co zmniejsza aktywność wody (efektywne jej stężenie) w roztworze. Efektywne stężenie to takie stężenie, jakie „widzą” substancje rozpuszczone np. jony. Otoczka hydratacyjna to fragment roztworu, który słabo oddziałuje z resztą roztworu i w opisie oddziela się go od reszty roztworu (w której to reszcie, cząsteczki wody poruszają się w miarę swobodnie). Siła wiązania cząsteczek wody przez substancje osmotycznie czynne może być równoważona wysokością słupa cieczy, jeśli mamy układ roztworów rozdzielonych błoną półprzepuszczalną – jak na rysunku (można to sobie wyobrazić jako przeciskanie musu owocowego przez sitko).

Dodaj komentarz