Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie

Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeu

Autor:   Reiland Rachel                                                                                   uratuj-mnie

Wydawnictwo: Media Rodzina

Data premiery: 2006-01-01

Ilość stron:         368

Książka Rachel Reiland to opowieść pacjentki cierpiącej na zaburzenie osobowości typu borderline. Jest zapisem jej przeżyć i uczuć z okresu terapii. Opowiada o  sesjach terapeutycznych, odkrywaniu w  przeszłości tych sytuacji, które głęboko ją skrzywdziły. Przeszłości, którą częściowo wyparła, nie chciała pamiętać gdyż była zbyt traumatyczna.

Autorka przedstawia nam w sposób bardzo wyrazisty osobowość pogranicza.

Większość psychiatrów uważa Hitlera za osobowość pograniczną, ale to samo mówią o Marylin Monroe. Nie zamierzam bagatelizować twojej choroby, bo jest bardzo poważna. Ale różnice, nawet najmniejsze niuanse, w przypadku pogranicznego zaburzenia osobowości są jak niewielkie przesunięcia na skali radiowej. Radio może być nastawione na cały regulator, ale i tak muzyka, którą usłyszysz, będzie zupełnie inna.

W Wikipedii czytamy:

Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline (ang. borderline personality disorder, BPD), in. pograniczne zaburzenie osobowości, osobowość „borderline” – typ osobowości charakteryzujący się wahaniami nastroju, napadami intensywnego gniewu, niestabilnym obrazem siebie, niestabilnymi i naznaczonymi silnymi emocjami związkami interpersonalnymi, silnym lękiem przed odrzuceniem i gorączkowymi wysiłkami mającymi na celu uniknięcie odrzucenia, działaniami autoagresywnymi oraz chronicznym uczuciem pustki (braku sensu w życiu).

Jest to książka o chorobie, o terapii, o relacji pacjent-terapeuta, o miłości.

Dodaj komentarz